LOCATION: WEST NECK BEACH - HUNTINGTON, NY
                             DATE: 07/31/2016
                                     
                           AGE GROUP RESULTS - WEST NECK SWIM

Overall Winner Female 10 & Under 400 Meter No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Emily Herr    F   8    TVSC    7:04

Overall Winner Male 10 & Under 400 Meter No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Cian Bice    M   9    UNAT    6:32

Female 10 & Under 400 Meter No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Ciara Bice    F   9    UNAT    8:38
2    Olina Carley    F   9    CFJV    8:41

Male 10 & Under 400 Meter No Wetsuit USAS Division
PLACE
1    NAME
Vincent Vinciguerra    S / A M 10    CLUB TVSC    TIME
7:00
2    James Monahan    M 10    TVSC    7:03
3    Richard Hall    M 10    TVSC    7:26
4    Thomas Carley    M   9    CFJV    8:25
5    Anthony Scalia    M 10    SSC    9:10
6    Timothy Martin    M 10    SSC    9:14

Overall Winner Female 11 & Older 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Casey Bice    F 13    UNAT    17:05

Overall Winner Male 11 & Older 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Vincent Budke    M 16    SSC    14:25

Female 11-12 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE
1    NAME
Hope Farrell    S / A F 12    CLUB TVSC    TIME
18:29
2    Emma Canudas    F 12    TVSC    19:19
3    Olivia Schlegel    F 11    TVSC    19:25
4    Hannah Lin    F 11    TVSC    20:06
5    Emily Mizutani    F 11    CIY    24:57

Male 11-12 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE
1    NAME Evan Klein    S / A M 12    CLUB BAD    TIME
17:39
2    Ryan Matheson    M 12    TVSC    18:32
3    Noah Giunta    M 11    TVSC    18:45
4    Peter Sloniewsky    M 11    TVSC    18:47
5    Owen Gavigan    M 12    TVSC    18:56
6    Zhimin Zheng    M 12    TVSC    19:23
7    Zander Klaric    M 11    TVSC    20:05
8    Alexandros Mantikas    M 11    LIAC    20:27
9    Eren Goral    M 12    TVSC    21:40
10    Nick Bibolov    M 11    SSC    23:00
 
Female 13-14 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kaitlyn Ehlers    F 13    TVSC    19:09
2    Meghan O'Brien    F 14    HYB    20:20

Male 13-14 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE
1    NAME Alex Liu    S / A M 14    CLUB NDAC    TIME
15:12
2    Benjamin Fox    M 14    FLY    15:34
3    Ian Todd    M 14    HYB    15:44

Female 15-16 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Adelaide Moulton    F 15    TVSC    20:44

Male 15-16 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Andy Chopey    M 15    FLY    15:28
2    Daniel Hadary    M 15    FLY    15:39

Female 17 & Older 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Naima Mackrel    F 17    NDAC    18:46
2    Jennifer Kyff    F 42    SS    22:01

Male 17 & Older 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Julian Mackrel    M 21    PUST    15:14

Overall Winner Female 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Sophia Moody    F 19    OEVT    18:33

Overall Winner Male 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Adam Carroll    M 45    OEVT    16:51

Male 18-24 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    David Vaughans    M 22    OEVT    19:18

Female 25-29 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Riley Von Bevern    F 25    OEVT    28:01

Female 35-39 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Elena Voss    F 36    OEVT    30:14

Male 35-39 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Frank Castrofilippo    M 36    OEVT    23:47
 
Female 45-49 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Annmarie Lauritsen    F 47    OEVT    22:34

Female 50-54 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Bobbi Nigro    F 54    OEVT    22:56

Male 50-54 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    David Conner    M 53    OEVT    28:44

Female 55-59 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Andrea Flieder    F 55    OEVT    34:36
2    Evelyn Foley    F 57    OEVT    39:12

Female 60-64 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kathy Raimonde    F 60    OEVT    30:09
2    Theresa Tiso    F 63    OEVT    38:38

Male 65-69 1 Mile No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Dan Sherry    M 67    OEVT    33:31

Overall Winner Female 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Andrea Nerlich    F 39    OEVT    23:31

Overall Winner Male 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Robert Todd    M 51    OEVT    16:58

Female 30-34 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Jillian Krebsbach    F 33    OEVT    33:34
2    Guzide Zurak    F 33    OEVT    37:26

Female 35-39 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Rashidah Siddiqui    F 38    OEVT    37:18

Male 35-39 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Nathan Matsui    S / A M 36    CLUB OEVT    TIME
19:26
2    Raymond Gogarty    M 38    OEVT    24:23
3    Victor Hambarsoumian    M 36    OEVT    24:54
4    Ravi Nonavenakere    M 35    OEVT    26:53

Female 40-44 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
 

1    Lisa Moran    F 44    OEVT    29:56
2    Jennifer McCourt    F 43    OEVT    34:30

Male 40-44 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Brian Spillane    M 43    OEVT    21:29
2    Jean Lefevre    M 41    OEVT    39:21

Female 45-49 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kimberly Wyer-Ferraris    F 47    OEVT    25:58
2    Rosemary Whisler    F 47    OEVT    30:01
3    Marcia Rothschild    F 45    OEVT    34:51

Male 45-49 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Matthew Maroney    M 48    OEVT    24:33

Female 50-54 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Dianne Finneran    S / A F 50    CLUB OEVT    TIME
25:10
2    Maria Campese    F 51    OEVT    30:03
3    Lisa Laws    F 53    OEVT    31:14
4    Megan White    F 50    OEVT    35:04
5    Hilary Topper    F 54    OEVT    36:24
6    Jean Marie Toy    F 51    OEVT    38:29
7    Denise Tirino    F 53    OEVT    43:38

Male 50-54 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Brian Fallon    S / A M 53    CLUB OEVT    TIME
21:36
2    Daniel Katz    M 52    OEVT    23:29
3    Juan Adrover    M 52    OEVT    26:32
4    Kenneth Baker    M 50    OEVT    28:34
5    Brian Muellers    M 52    OEVT    31:00

Male 55-59 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kurt Laforest    M 55    OEVT    24:47
2    John Green    M 57    OEVT    27:35

Female 55-59 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Marti Renoud-Dipaola    F 57    OEVT    32:39
2    Michele Lyons    F 57    OEVT    45:20

Female 60-64 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Judy Baum    F 60    OEVT    45:24
2    Diane Korn    F 64    OEVT    53:50

Male 60-64 1 Mile Wetsuit OPEN Division
 

PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Geoffrey Wells    M 62    OEVT    33:58
2    Arthur Costanzo    M 62    OEVT    34:01

Male 65-69 1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Stuart Frost    M 68    OEVT    24:14
2    Malachy O’Connor    M 66    OEVT    35:23

Overall Winner Female 11 & Older 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Katie Conte    F 17    LIE    30:35

Overall Winner Male 11 & Older 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Sean Hardick    M 24    HYB    33:23

Female 11-12 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Victoria Grosskopf    F 12    TVSC    38:41

Male 11-12 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Hunter Emerson    M 11    TVSC    35:31

Male 13-14 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    James Griffin    M 13    TVSC    40:34

Male 17 & Older 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    James Harasym    M 22    SSC    37:18

Overall Winner Female 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kate Conard    F 25    OEVT    31:45

Overall Winner Male 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    John Williamson    M 40    OEVT    34:35

Male 18-24 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Dan Shulman    M 20    OEVT    37:58

Female 25-29 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Emily Fleckenstein    F 27    OEVT    33:21

Male 25-29 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Daniel Boland    M 27    OEVT    36:08
 
Female 30-34 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Jodie Robertson    F 31    OEVT    39:57

Male 45-49 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    David Kaufman    M 46    OEVT    47:29
2    Patrick McElroy    M 47    OEVT    47:50

Female 50-54 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Cori Caporimo    F 52    OEVT    53:46
2    Jacqui Koplik    F 50    OEVT    58:32

Male 50-54 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Lawrence Maraldo    M 54    OEVT    46:42

Female 55-59 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Cindy Thornton    F 58    OEVT    37:53

Male 55-59 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Richard Infield    S / A M 57    CLUB OEVT    TIME
42:45
2    Eric Goidel    M 58    OEVT    49:40
3    Sidney Heller    M 56    OEVT    51:51
4    Michael Kaufmann    M 57    OEVT    1:28:07

Female 65-69 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Mary Smith    F 65    OEVT    1:00:11

Male 70-74 2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Bird Norton    M 72    OEVT    1:01:16

Overall Winner Female 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Eliana Themistocleous    F 49    OEVT    46:53

Overall Winner Male 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Darryn Solotoff    M 39    OEVT    33:35

Male 18-24 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Justin Gottlieb    M 20    OEVT    50:58

Male 25-29 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
 
1    Shayne Lewis    M 25    OEVT    34:39

Male 30-34 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Robert Rafferty    M 34    OEVT    43:55
2    Kef Louis    M 33    OEVT    57:55

Male 35-39 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Keith Scharfschwerdt    S / A M 36    CLUB OEVT    TIME
34:47
2    Timothy Stamm    M 37    OEVT    43:49
3    Nicholas Cuddy    M 36    OEVT    45:02
4    Timothy Dwyer    M 35    OEVT    45:41

Female 35-39 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Laura Marino    F 39    OEVT    48:03
2    Ida Jarner    F 36    OEVT    48:27

Male 40-44 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Thomas McManus    S / A M 42    CLUB OEVT    TIME
38:11
2    Adam Wolf    M 41    OEVT    43:03
3    John Kovacs    M 44    OEVT    45:49

Male 45-49 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Brian Liebowitz    S / A M 49    CLUB OEVT    TIME
41:12
2    Joseph Koplik    M 47    OEVT    45:45
3    Matthew Conroy    M 47    OEVT    51:56
4    Graham Wilcock    M 48    OEVT    52:28
5    Augustino Dalonzo    M 49    OEVT    58:11

Female 45-49 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Claudine Hamer    F 46    OEVT    49:31

Male 50-54 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE
1    NAME
Keith Drayer    S / A M 51    CLUB OEVT    TIME
45:16
2    Jonathan Gottlieb    M 53    OEVT    51:24
3    David Newman    M 51    OEVT    58:03
4    John Yancigay    M 53    OEVT    1:04:39
5    Thomas Sherman    M 51    OEVT    1:05:13

Female 55-59 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Joan Landers    F 55    OEVT    47:38

Male 55-59 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    William Mondelli    M 59    OEVT    42:28
 

2    Patrick Smith    M 56    OEVT    42:53
3    Stephen Shulman    M 56    OEVT    44:42

Female 60-64 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Lorraine Huether    F 60    OEVT    49:32

Male 60-64 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Marc Sperber    M 61    OEVT    46:48
2    Paul Seltzer    M 64    OEVT    58:06

Male 65-69 2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Amos Benhorin    M 66    OEVT    42:32

Overall Winner Female 13 & Older 5K No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Allyson Kraff    F 15    LIE    48:05

Overall Winner Male 13 & Older 5K No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Samuel Smiddy    M 22    PUST    42:14

Female 13 & Older 5K No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Allison Zelnick    F 24    LIAC    49:44

Male 13 & Older 5K No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Raoul Rodriguez    M 20    UNAT    47:17

Overall Winner Female 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Jaclyn Fahey    F 33    OEVT    1:00:35

Overall Winner Male 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kevin Flannery    M 24    OEVT    48:18

Male 30-34 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    John Sinsheimer    M 32    OEVT    52:30

Male 40-44 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Daniel Triolo    M 43    OEVT    1:28:44

Female 45-49 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Andrea O'Brien    F 46    OEVT    1:08:25
 
Male 45-49 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Tim Pratt    M 46    OEVT    1:02:57

Male 55-59 5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Jason Brown    M 57    OEVT    1:03:21
2    Philip Healey    M 59    OEVT    1:04:50
3    Richard Young    M 55    OEVT    1:14:00

Overall Winner Female 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Katie Boland    F 23    OEVT    58:02

Overall Winner Male 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Austin Bailey    M 52    OEVT    57:38

Female 35-39 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Maria Smit    F 39    OEVT    1:13:23

Male 35-39 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Darren Monti    M 39    OEVT    1:00:31
2    Christopher Lazazzaro    M 36    OEVT    1:03:26
3    Darren Set    M 39    OEVT    1:29:04

Female 40-44 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kristen Kastrinos    F 41    OEVT    1:26:15
2    Dionne Degourville    F 44    OEVT    1:26:46
3    Jamie Duemo    F 40    OEVT    1:29:51

Male 40-44 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Paul Dengel    M 44    OEVT    1:10:58
2    Matthew Semon    M 42    OEVT    1:12:55

Female 45-49 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Laura Ryan    F 45    OEVT    1:05:02

Male 45-49 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    John Coyle    M 45    OEVT    1:00:49
2    Kenneth Colantuoni    M 45    OEVT    1:16:14

Male 50-54 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Joseph Kasper    M 53    OEVT    59:10
2    Fred Wilkowski    M 53    OEVT    1:16:39
 

3    Jerry Ambroise    M 50    OEVT    1:20:53
4    Robert Shaw    M 50    OEVT    1:25:18

Male 60-64 5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S/A    CLUB    TIME
1    Jonathan Zeif    M 63    OEVT    1:10:11
2    Richard Rubin    M 64    OEVT    1:14:45


OVERALL RESULTS:


July 31, 2016

Final race results

Scroll down to view all results

August 6th 2017

SUNDAY 31 JULY 2016 - OVERALL RESULTS - WEST NECK SWIM


10 & Under 400 Meter No Wetsuit USAS Division


PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Cian Bice    M   9    UNAT    6:32
2    Vincent Vinciguerra    M 10    TVSC    7:00
3    James Monahan    M 10    TVSC    7:03
4    Emily Herr    F   8    TVSC    7:04
5    Richard Hall    M 10    TVSC    7:26
6    Thomas Carley    M   9    CFJV    8:25
7    Ciara Bice    F   9    UNAT    8:38
8    Olina Carley    F   9    CFJV    8:41
9    Anthony Scalia    M 10    SSC    9:10
10    Timothy Martin    M 10    SSC    9:14

11 & Older 1 Mile No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Vincent Budke    M 16    SSC    14:25
2    Alex Liu    M 14    NDAC    15:12
3    Julian Mackrel    M 21    PUST    15:14
4    Andy Chopey    M 15    FLY    15:28
5    Benjamin Fox    M 14    FLY    15:34
6    Daniel Hadary    M 15    FLY    15:39
7    Ian Todd    M 14    HYB    15:44
8    Casey Bice    F 13    UNAT    17:05
9    Evan Klein    M 12    BAD    17:39
10    Hope Farrell    F 12    TVSC    18:29
11    Ryan Matheson    M 12    TVSC    18:32
12    Noah Giunta    M 11    TVSC    18:45
13    Naima Mackrel    F 17    NDAC    18:46
14    Peter Sloniewsky    M 11    TVSC    18:47
15    Owen Gavigan    M 12    TVSC    18:56
16    Kaitlyn Ehlers    F 13    TVSC    19:09
17    Emma Canudas    F 12    TVSC    19:19
18    Zhimin Zheng    M 12    TVSC    19:23
19    Olivia Schlegel    F 11    TVSC    19:25
20    Zander Klaric    M 11    TVSC    20:05
21    Hannah Lin    F 11    TVSC    20:06
22    Meghan O'Brien    F 14    HYB    20:20
23    Alexandros Mantikas    M 11    LIAC    20:27
24    Adelaide Moulton    F 15    TVSC    20:44
25    Eren Goral    M 12    TVSC    21:40
26    Jennifer Kyff    F 42    SS    22:01
27    Nick Bibolov    M 11    SSC    23:00
28    Emily Mizutani    F 11    CIY    24:57

1 Mile No Wetsuit OPEN Division

PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Adam Carroll    M 45    OEVT    16:51
2    Sophia Moody    F 19    OEVT    18:33
3    David Vaughans    M 22    OEVT    19:18
4    Annmarie Lauritsen    F 47    OEVT    22:34
5    Bobbi Nigro    F54    OEVT    22:56
6    Frank Castrofilippo    M 36    OEVT    23:47
7    Riley Von Bevern    F 25    OEVT    28:01
8    David Conner    M 53    OEVT    28:44
9    Kathy Raimonde    F 60    OEVT    30:09
10    Elena Voss    F 36    OEVT    30:14
11    Dan Sherry    M 67    OEVT    33:31
12    Andrea Flieder    F 55    OEVT    34:36
13    Theresa Tiso    F 63    OEVT    38:38
14    Evelyn Foley    F 57    OEVT    39:12

1 Mile Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Robert Todd    M 51    OEVT    16:58
2    Nathan Matsui    M 36    OEVT    19:26
3    Brian Spillane    M 43    OEVT    21:29
4    Brian Fallon    M 53    OEVT    21:36
5    Daniel Katz    M 52    OEVT    23:29
6    Andrea Nerlich    F 39    OEVT    23:31
7    Stuart Frost    M 68    OEVT    24:14
8    Raymond Gogarty    M 38    OEVT    24:23
9    Matthew Maroney    M 48    OEVT    24:33
10    Kurt Laforest    M 55    OEVT    24:47
11    Victor Hambarsoumian    M 36    OEVT    24:54
12    Dianne Finneran    F 50    OEVT    25:10
13    Kimberly Wyer-Ferraris    F 47    OEVT    25:58
14    Juan Adrover    M 52    OEVT    26:32
15    Ravi Nonavenakere    M 35    OEVT    26:53
16    John Green    M 57    OEVT    27:35
17    Kenneth Baker    M 50    OEVT    28:34
18    Lisa Moran    F 44    OEVT    29:56
19    Rosemary Whisler    F 47    OEVT    30:01
20    Maria Campese    F 51    OEVT    30:03
21    Brian Muellers    M 52    OEVT    31:00
22    Lisa Laws    F 53    OEVT    31:14
23    Marti Renoud-Dipaola    F 57    OEVT    32:39
24    Jillian Krebsbach    F 33    OEVT    33:34
25    Geoffrey Wells    M 62    OEVT    33:58
26    Arthur Costanzo    M 62    OEVT    34:01
27    Jennifer McCourt    F 43    OEVT    34:30
28    Marcia Rothschild    F 45    OEVT    34:51
29    Megan White    F 50    OEVT    35:04
30    Malachy O’Connor    M 66    OEVT    35:23
31    Hilary Topper    F 54    OEVT    36:24
32    Rashidah Siddiqui    F 38    OEVT    37:18
33    Guzide Zurak    F 33    OEVT    37:26
34    Jean Marie Toy    F 51    OEVT    38:29
35    Jean Lefevre    M 41    OEVT    39:21
36    Denise Tirino    F 53    OEVT    43:38
37    Michele Lyons    F 57    OEVT    45:20
38    Judy Baum    F 60    OEVT    45:24
39    DianeKorn    F 64    OEVT    53:50

11 & Older 2 Miles No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Katie Conte    F 17    LIE    30:35
2    Sean Hardick    M 24    HYB    33:23
3    Hunter Emerson    M 11    TVSC    35:31
4    James Harasym    M 22    SSC    37:18
5    Victoria Grosskopf    F 12    TVSC    38:41
6    James Griffin    M 13    TVSC    40:34

2 Miles No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kate Conard    F 25    OEVT    31:45
2    Emily Fleckenstein    F 27    OEVT    33:21
3    John Williamson    M 40    OEVT    34:35
4    Daniel Boland    M 27    OEVT    36:08
5    Cindy Thornton    F 58    OEVT    37:53
6    Dan Shulman    M 20    OEVT    37:58
7    Jodie Robertson    F 31    OEVT    39:57
8    Richard Infield    M 57    OEVT    42:45
9    Lawrence Maraldo    M 54    OEVT    46:42
10    David Kaufman    M 46    OEVT    47:29
11    Patrick McElroy    M 47    OEVT    47:50
12    Eric Goidel    M 58    OEVT    49:40
13    Sidney Heller    M 56    OEVT    51:51
14    Cori Caporimo    F 52    OEVT    53:46
15    Jacqui Koplik    F 50    OEVT    58:32
16    Mary Smith    F 65    OEVT    1:00:11
17    Bird Norton    M 72    OEVT    1:01:16
18    Michael Kaufmann    M 57    OEVT    1:28:07

2 Miles Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Darryn Solotoff    M 39    OEVT    33:35
2    Shayne Lewis    M 25    OEVT    34:39
3    Keith Scharfschwerdt    M 36    OEVT    34:47
4    Thomas McManus    M 42    OEVT    38:11
5    Brian Liebowitz    M 49    OEVT    41:12
6    William Mondelli    M 59    OEVT    42:28
7    Amos Benhorin    M 66    OEVT    42:32
8    Patrick Smith    M 56    OEVT    42:53
9    Adam Wolf    M 41    OEVT    43:03
10    Timothy Stamm    M 37    OEVT    43:49
11    Robert Rafferty    M 34    OEVT    43:55
12    Stephen Shulman    M 56    OEVT    44:42
13    Nicholas Cuddy    M 36    OEVT    45:02
14    Keith Drayer    M 51    OEVT    45:16
15    Timothy Dwyer    M 35    OEVT    45:41
16    Joseph Koplik    M 47    OEVT    45:45
17    John Kovacs    M 44    OEVT    45:49
18    Marc Sperber    M 61    OEVT    46:48
19    Eliana Themistocleous    F 49    OEVT    46:53
20    Joan Landers    F 55    OEVT    47:38
21    Laura Marino    F 39    OEVT    48:03
22    Ida Jarner    F 36    OEVT    48:27
23    Claudine Hamer    F 46    OEVT    49:31
24    Lorraine Huether    F 60    OEVT    49:32
25    Justin Gottlieb    M 20    OEVT    50:58
26    Jonathan Gottlieb    M 53    OEVT    51:24
27    Matthew Conroy    M 47    OEVT    51:56
28    Graham Wilcock    M 48    OEVT    52:28
29    Kef Louis    M 33    OEVT    57:55
30    David Newman    M 51    OEVT    58:03
31    Paul Seltzer    M 64    OEVT    58:06
32    Augustino Dalonzo    M 49    OEVT    58:11
33    John Yancigay    M 53    OEVT    1:04:39
34    Thomas Sherman    M 51    OEVT    1:05:13
 
13 & Older 5K No Wetsuit USAS Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Samuel Smiddy    M 22    PUST    42:14
2    Raoul Rodriguez    M 20    UNAT    47:17
3    Allyson Kraff    F 15    LIE    48:05
4    Allison Zelnick    F 24    LIAC    49:44

5K No Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Kevin Flannery    M 24    OEVT    48:18
2    John Sinsheimer    M 32    OEVT    52:30
3    Jaclyn Fahey    F 33    OEVT    1:00:35
4    Tim Pratt    M 46    OEVT    1:02:57
5    Jason Brown    M 57    OEVT    1:03:21
6    Philip Healey    M 59    OEVT    1:04:50
7    Andrea O'Brien    F 46    OEVT    1:08:25
8    Richard Young    M 55    OEVT    1:14:00
9    Daniel Triolo    M 43    OEVT    1:28:44

5K Wetsuit OPEN Division
PLACE    NAME    S / A    CLUB    TIME
1    Austin Bailey    M 52    OEVT    57:38
2    Katie Boland    F 23    OEVT    58:02
3    Joseph Kasper    M 53    OEVT    59:10
4    Darren Monti    M 39    OEVT    1:00:31
5    John Coyle    M 45    OEVT    1:00:49
6    Christopher Lazazzaro    M 36    OEVT    1:03:26
7    Laura Ryan    F 45    OEVT    1:05:02
8    Jonathan Zeif    M 63    OEVT    1:10:11
9    Paul Dengel    M 44    OEVT    1:10:58
10    Matthew Semon    M 42    OEVT    1:12:55
11    Maria Smit    F 39    OEVT    1:13:23
12    Richard Rubin    M 64    OEVT    1:14:45
13    Kenneth Colantuoni    M 45    OEVT    1:16:14
14    Fred Wilkowski    M 53    OEVT    1:16:39
15    Jerry Ambroise    M 50    OEVT    1:20:53
16    Robert Shaw    M 50    OEVT    1:25:18
17    Kristen Kastrinos    F 41    OEVT    1:26:15
18    Dionne Degourville    F 44    OEVT    1:26:46
19    Darren Set    M 39    OEVT    1:29:04
20    Jamie Duemo    F 40    OEVT    1:29:51